
Highlife Collection
Grandee
The Flagship — Hot Spring's Most Popular Spa
Starting at $19,999 MSRP
or as low as $414/mo with financing
Seating
7 Adults
Jets
72
Dimensions
94" × 94" × 38"
Water Capacity
500 gal
The Grandee is Hot Spring's most popular hot tub — and the most reviewed model in the brand. Fits 7 adults with plenty of room for the whole family.
Comes with everything: salt water system that keeps water clean for a full year, the only moving jet in the industry, and runs on less power than a light bulb.
Based on 120+ Google Reviews
Customize Your Grandee
Choose your shell and cabinet color combination

Shell Color
Alpine White
Cabinet Color
Blackwood

Seating & Jet Layout
Every Seat Has a Purpose
The Grandee isn't just designed to look good — every seat is engineered to target different muscle groups. From neck and shoulders to lower back, hips, and calves, the jet placement is intentional and precise.
72 Jets
Precision-placed for full-body massage
Seats 7 Adults
Each seat offers a unique experience
SmartJet Control
Adjust jet intensity to your preference
Features & Technology
OUR JET PHILOSOPHY We design spas based on how you will actually use them. The ComfortControl® system lets you customize the strength of massage. The SmartJet® system allows you to direct power to the jets you are using, instead of powering all the jets at once. THE PERFECT MASSAGE Highlife® Collection spas feature up to 7 different jets, offering different types of massage for various parts of the body: Every Highlife Collection spa features the Moto-Massage® DX jet that provides two powerful streams of water that sweep up and down the length of your back – there is nothing else like itPrecision® jets work together in a powerful cluster to relieve tension in your back, neck and calvesDirectional Hydromassage jets provide targeted relief to problem areas with easy-to-adjust nozzles

Back Massage Like No Other
The patented Moto-Massage® DX moving jet delivers two streams of water that sweep up and down your back while four Precision® jets massage your neck and shoulders, creating an unparalleled hydrotherapy experience.

Legendary Hot Spring Massage
Comfortable seats with purposefully arranged jet systems work together to target specific muscle groups. The result is a distinctive massage from your neck to your shoulders, back, wrists, calves, and feet.

Personalized Control
The Comfort Control® system lets you dial in your ideal experience – from a soft touch to a powerful massage. Use the SmartJet® system to customize water flow to different jet groups and seats throughout the spa.
Specifications
Primary Specs
| Seating Capacity | 7 Adults |
| Dimensions | 8'4" x 7'7" x 38"2.54m x 2.31m x .97m |
| Water Capacity | 455 g/1,725 L |
| Weight | 790 lb./360 kg dry5,810 lb./2,645 kg filled* |
| Jets | 49 Total2 - Moto-Massage® DX2 - SoothingStream®2 - JetStream®3 - Rotary Hydromassage2 - Directional Hydromassage10 - Hydrostream®26 - Directional Precision® |
| Water Care System | FreshWater® Salt System Included |
| Smart Monitoring System | Freshwater® IQ System Ready |
| Seating | Open |
Additional Specs
| Water Feature | BellaFontana® with 3 illuminated arcs of water |
| Jet Pump 1 | Wavemaster® 9000One-speed2.5 HP Continuous Duty5.2 HP Breakdown Torque |
| Jet Pump 2 | Wavemaster® 9200;Two-speed,2.5 HP Continuous Duty5.2 HP Breakdown Torque |
| Circulation Pump | SilentFlo 5000® for quiet, continuous filtration |
| Effective Filtration Area | 325 sq. ft., top loading Tri-X® filters100% no-bypass filtration |
| Control System | 230v/50amp, 60HzIncludes G.F.C.I. protected sub-panel |
| Lighting System | Luminescence® multi-color four-zone |
| Heater | No-Fault® , 4000w/230v |
| Energy Efficiency | Multiple Layers of Foam Insulation; Certified to California Energy Commission (CEC) and APSP 14 energy efficiency standards for portable spas |
| Cover | 3.5" to 2.5" tapered2 lb. density foam core with hinge seal |
| Cover Lifter (Optional) | CoverCradle® , CoverCradle II® , Lift ‘n Glide® , UpRite® |
| Entertainment System (optional) | Wireless Sound System |
| Hot Tub Cooling System (Optional) | CoolZone™ |
| Voltage | 230 |
| Cabinet Colors | JavaCharcoalBlackwoodLinenBrushed Nickel |
| Shell Colors | Alpine WhiteIce GrayIvoryPlatinumPebbleTuscan Sun |
| Cover Colors | Vinyl: Nutmeg or GraphitePolyester: Black or Gray |
| Smart Spa Technology | Hot Spring Spas App, powered by the Connected Spa Kit |
<p>*Includes water and 7 adults weighing 175 lbs. each<br>Export models available in 230v, 50Hz, 1500w heater</p>

Accessories & Extras
Enhance your spa experience with these accessories

Hot Spring® Smart Spa Technology
The Hot Spring Spas App, powered by the Connected Spa Kit allows you to control and monitor your spa from home or on the go.

Hot Spring® Cover Lifters
Patented cover lifters make opening and closing the spa cover simple, helping maintain the life of your cover.

Hot Spring® Entertainment
An optional Bluetooth® music system can be added for streaming high-quality sound to your spa.

Hot Spring® Spa Steps
Designed to match the spa cabinets, steps help you more confidently move in and out of your spa.
What Owners Say
Real reviews from real customers
“The new Every night ritual!!! Relaxation in its finest form.Best decision we made for our personal relaxation and health.Highly recommended!!!”
Samantha Foley
Greensborro, NC
“My Hot Springs Spa is a purchase that my wife and I enjoy every day. We shopped around and compared several spas before making a final decision. We chose Hot Springs because of their reputation and commitment to quality at a competitive price.”
Richard Emerson
Little Falls, NJ
“After much research, we went with three Grandee. What a wonderful spa! The Moto jets are fantastic, and we love how easy it is to adjust the jets and pressure. With many aches and pains, I feel better and sleep better after some time in the spa.”
Wyatt Solomon
Lancaster, PA
Common Questions
Quick answers to what most buyers want to know
You Might Also Like
Compare similar models to find your perfect fit

Highlife Collection
Envoy
The Entertainer — Open Seating for Every Occasion
Starting at $18,499 MSRP

Highlife Collection
Aria
The Perfect Balance of Size and Luxury
Starting at $16,999 MSRP

Highlife Collection
Vanguard
Full-Size Luxury for the Whole Family
Starting at $17,999 MSRP

Limelight Collection
Prism
The Largest Limelight — Modern Design Meets Performance
Starting at $14,999 MSRP
Feel the Grandee Before You Buy
Photos can't capture the Moto-Massage. Come sit in the seats, feel the jets, and find the spot that's yours. Just warm water and honest answers.
Longview Showroom
414 W Loop 281 Ste 1
Longview, TX 75605
Monday: Closed
Tue–Fri: 10am–6pm
Sat: 10am–3pm