
Limelight Collection
Beam
The Limelight Entry Point
Starting at $9,999 MSRP
or as low as $207/mo with financing
Seating
4 Adults
Jets
20
Dimensions
76" × 66" × 33"
Water Capacity
200 gal
The Beam is the most accessible way into the Limelight Collection — a compact, affordable spa with the same modern design DNA and core technologies.
If you want Limelight style and Hot Spring quality at the best possible price, the Beam delivers.
Based on 120+ Google Reviews
Customize Your Beam
Choose your shell and cabinet color combination

Shell Color
Alpine White
Cabinet Color
Coastal Gray
Features & Technology
POWERFUL JETS Limelight® Collection spas are designed to feel as good as they look. Comfortable seats feature powerful jets that massage from your shoulders to your toes, providing targeted relief to help you feel your best. THE PERFECT MASSAGE Limelight® Collection spas feature a variety of jets ranging from targeted Precision jets, to XL combination jets that soothe larger muscles.Combination XL jets provide a broad, robust massage to relieve tension in large areas, and can be adjusted to provide a direct stream or rotating massage

POWERFUL JETS Limelight® Collection spas are designed to feel as good as they look. Comfortable seats feature powerful jets that massage from your shoulders to your toes, providing targeted relief to help you feel your best. THE PERFECT MASSAGE Limelight® Collection spas feature a variety of jets ranging from targeted Precision jets, to XL combination jets that soothe larger muscles.Combination XL jets provide a broad, robust massage to relieve tension in large areas, and can be adjusted to provide a direct stream or rotating massage
Specifications
Primary Specs
| Seating Capacity | 4 adults |
| Dimensions | 6’8” x 6’8” x 33”2.03m x 2.03m x 0.84m |
| Water Capacity | 295 gallons/1,115 liters |
| Weight | 700 lbs./320 kg dry; 3,860 lbs./1,750 kg filled* |
| Spa Shell Options | Alpine White, Ice Gray, Platinum, Tuscan Sun or Desert |
| Cabinet Options | Coastal Gray, Espresso or Sable |
| Jets | 19 (w/ Brushed Stainless Steel Trim)1 XL Dual Rotary jet2 Standard Single Rotary jets2 Standard Directional jets14 Directional Precision® Jets |
| Water Care System | FreshWater® Salt System Ready |
| Smart Monitoring System | FreshWater® IQ System Ready |
| Seating | Open |
Additional Specs
| Water Feature | Vidro® backlit ribbon waterfall |
| Jet Pump | Wavemaster® 9000 One-Speed 2.5 HP, continuous duty 5.2 HP, breakdown torque or Wavemaster 7000One-Speed1.65 HP, continuous duty3.5 HP, breakdown torque |
| Circulation Pump | SilentFlo 5000® for quiet, continuous filtration |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft., top-loading filters |
| Control System | IQ 2020® with LCD control panel230v/50amp, 60Hz Includes G.F.C.I. protected sub-panelor 115v/20amp, 60Hzincludes G.F.C.I. protected power cord |
| Lighting System | Raio® multi-color interior points of light (30) Exterior multi-color lighting with timer |
| Heater | Titanium No-Fault® 1,000 W / 115 V or 4,000 W / 230 V |
| Energy Efficiency | FiberCor® insulation; Certified to the APSP 14 National Standard and the California Energy Commission (CEC) in accordance with California law |
| Smart Spa Technology | Hot Spring Spas App, powered by the Connected Spa Kit |
| Vinyl Cover | 3.5” to 2.5” tapered, 2 lb. density foam core, with hinge seal in Caramel, Chestnut or Slate |
| Cover Lifter (Optional) | CoverCradle® , CoverCradle II, Lift ‘n Glide® or UpRite® |
| Steps (Optional) | Everwood® or Polymer |
| Entertainment System (Optional) | Wireless Entertainment |
| Voltage | 115 or 230 |
<p>* Includes water and 7 adults weighing 175 lbs. each<br>Export models available in 240v, 50 Hz, 1500w Heater</p>

What Owners Say
Real reviews from real customers
“We are loving our Beam spa so much! It’s the perfect size and with the deep footwell there’s plenty of room. It’s a perfect 1st spa and we couldn’t have chose better. We love all the different jets on each of the 4 seats. Very, very happy!”
Kristine K.
Nashville, TN
“After many years thinking about getting a hot tub, we finally pulled the trigger during the pandemic. Definitely the best thing to happen in 2020! My only regret is not doing this sooner - this is the most relaxing, enjoyable time we have spent together as a family - we are in our tub morning noon and night (no exaggeration!).”
Emma V.
Portland, OR
“We bought our Beam two months ago and we have been in it nearly every day since. We have the salt water system and water care is a breeze!”
Lianna R.
Forest Grove, OR
Common Questions
Quick answers to what most buyers want to know
You Might Also Like
Compare similar models to find your perfect fit

Limelight Collection
Prism
The Largest Limelight — Modern Design Meets Performance
Starting at $14,999 MSRP

Limelight Collection
Pulse
Mid-Size Style with Serious Jets
Starting at $13,499 MSRP

Limelight Collection
Flash
Compact Limelight Performance
Starting at $11,999 MSRP

Highlife Collection
Grandee
The Flagship — Hot Spring's Most Popular Spa
Starting at $19,999 MSRP
Feel the Beam Before You Buy
Photos can't capture the Moto-Massage. Come sit in the seats, feel the jets, and find the spot that's yours. Just warm water and honest answers.
Longview Showroom
414 W Loop 281 Ste 1
Longview, TX 75605
Monday: Closed
Tue–Fri: 10am–6pm
Sat: 10am–3pm