
Limelight Collection
Prism
The Largest Limelight — Modern Design Meets Performance
Starting at $14,999 MSRP
or as low as $310/mo with financing
Seating
7 Adults
Jets
40
Dimensions
91" × 91" × 37"
Water Capacity
440 gal
The Prism is the flagship of the Limelight Collection — a spacious spa that pairs contemporary design with serious hydrotherapy performance.
With room for 7 and a sleek aesthetic that complements modern homes, the Prism delivers many of Hot Spring's best technologies at a compelling price point.
Based on 120+ Google Reviews
Customize Your Prism
Choose your shell and cabinet color combination

Shell Color
Alpine White
Cabinet Color
Coastal Grey
Features & Technology
POWERFUL JETS Limelight® Collection spas are designed to feel as good as they look. Comfortable seats feature powerful jets that massage from your shoulders to your toes, providing targeted relief to help you feel your best. THE PERFECT MASSAGE Limelight® Collection spas feature a variety of jets ranging from targeted Precision jets, to XL combination jets that soothe larger muscles.Combination XL jets provide a broad, robust massage to relieve tension in large areas, and can be adjusted to provide a direct stream or rotating massage

POWERFUL JETS Limelight® Collection spas are designed to feel as good as they look. Comfortable seats feature powerful jets that massage from your shoulders to your toes, providing targeted relief to help you feel your best. THE PERFECT MASSAGE Limelight® Collection spas feature a variety of jets ranging from targeted Precision jets, to XL combination jets that soothe larger muscles. Combination XL jets provide a broad, robust massage to relieve tension in large areas, and can be adjusted to provide a direct stream or rotating massage
Specifications
Primary Specs
| Seating Capacity | 7 Adults |
| Dimensions | 9’2” x 7’7” x 38”2.79m x 2.31m x 0.97m |
| Water Capacity | 525 gallons/1,990 liters |
| Weight | 1,190 lbs./540 kg dry6,795 lbs./3,085 kg filled* |
| Spa Shell Options | Alpine WhiteIce GrayPlatinumTuscan SunDesert |
| Cabinet Options | Coastal GrayEspressoSable |
| Jets | 73 (w/ Brushed Stainless Steel Trim)1 JetStream® XL1 XL Dual Rotary jet2 XL Single Rotary jets3 XL Directional jets7 Standard Dual Rotary jets4 Standard Single Rotary jets4 Standard Directional jets10 Rotary Precision jets41 Directional Precision® Jets |
| Water Care System | FreshWater® Salt System Ready |
| Smart Monitoring System | FreshWater® IQ System Ready |
| Seating | Lounge |
Additional Specifications
| Lighting System (interior) | Raio® multi-color interior points of light |
| Lighting System (exterior) | Exterior multi-color lighting with timer |
| Water Features | Vidro® backlit ribbon waterfall |
| Control System | IQ 2020® with LCD control panel230v/50amp, 60Hz230v/70amp, 60Hz (optional)Includes G.F.C.I. protected sub-panel |
| Heater | Titanium No-Fault® 4,000 W / 230 V |
| Energy Efficiency | FiberCor® insulation; Certified to the APSP 14 National Standard and the California Energy Commission (CEC) in accordance with California law |
| Jet Pump 1 | Wavemaster® 9200Two-speed2.5 HP Continuous Duty5.2 HP Breakdown Torque |
| Jet Pump 2 | Wavemaster® 9000One-speed2.5 HP Continuous Duty5.2 HP Breakdown Torque |
| Jet Pump 3 | Wavemaster® 9000One-speed2.5 HP Continuous Duty5.2 HP Breakdown Torque |
| Circulation Pump | SilentFlo 5000® for quiet continuous filtration |
| Water Care System | FreshWater® Salt System Ready |
| Effective Filtration Area | 150 sq. ft., Dual Action, top-loading filters |
| Smart Spa Technology | Hot Spring Spas App, powered by the Connected Spa Kit |
| Vinyl Cover | 3.5" to 2.5" tapered2 lb. density foam core with hinge seal |
| Vinyl Cover Colors | CaramelChestnutSlate |
| Entertainment systems (optional) | Wireless Entertainment |
| Cover Lifters | CoverCradle®, CoverCradle II®, Lift ‘n Glide®, UpRite® |
| Steps (Optional) | Limelight Collection – Coastal GrayLimelight Collection – EspressoLimelight Collection – SablePolymer – Ash |
| Voltage | 230 |
<p>* Includes water and 7 adults weighing 175 lbs. each<br>Export models available in 240v, 50 Hz, 1500w Heater</p>

Accessories & Extras
Enhance your spa experience with these accessories

Hot Spring® Smart Spa Technology
The Hot Spring Spas App, powered by the Connected Spa Kit allows you to control and monitor your spa from home or on the go.

Steps
Spa steps make it easier to get in and out of your hot tub and are available in a variety of options designed to match your Hot Spring hot tub.

Cover Lifters
With options to fit your needs and space, our patented cover lifters make opening and closing the spa cover simple, helping maintain your hot tub and extending the life of your cover.

Entertainment
Enhance your spa experience with our easy-to-use system featuring Bluetooth.
What Owners Say
Real reviews from real customers
“The Beast (as we call it) is spacious, loaded with jets for our middle aged joints and muscles, and was the best purchase we made in 2020. Easy to take care of and surprisingly inexpensive to heat. Recommend the extra power boost option for maximum enjoyment and massage!”
Christopher N.
Hightstown, NJ
“We purchased the Prism model with the salt water system. What a wonderful experience in the water! The jets are right where you would want them in the various seats. Adjustable air volumn enhances the feel and massages your body in such a way that if you need a firm massage its just a dial away. And if you just want a simple mild flow of water around your body, just turn it down and enjoy. My wife has a sever case of RA and she uses the spa religously. She always tells me how much she better the spa makes her feel and SLEEP after use! We highy recommend the Prism!!”
Dylan J.
Lake Elsinore, CA
“Wow, finally a meeting place without invasive technology. I purchased this to redeem some priceless family time with children and grandchildren, and it has given us just that. It has similar value to a fireside chat. Cozy and inviting. Im so grateful for this purchase. On a more personal note, it has helped my son to reduce his anti inflammatory meds for his back to 1 every 3 days instead of every day, and we've only had it for 2 weeks !!! Im hoping the salt water and spa benefits will continue to bring more and more relief.”
Gabriel P.
Spotsylvania, Va
Common Questions
Quick answers to what most buyers want to know
You Might Also Like
Compare similar models to find your perfect fit

Limelight Collection
Pulse
Mid-Size Style with Serious Jets
Starting at $13,499 MSRP

Limelight Collection
Flash
Compact Limelight Performance
Starting at $11,999 MSRP

Limelight Collection
Flair
Modern Luxury for Every Backyard
Starting at $12,999 MSRP

Highlife Collection
Grandee
The Flagship — Hot Spring's Most Popular Spa
Starting at $19,999 MSRP
Feel the Prism Before You Buy
Photos can't capture the Moto-Massage. Come sit in the seats, feel the jets, and find the spot that's yours. Just warm water and honest answers.
Longview Showroom
414 W Loop 281 Ste 1
Longview, TX 75605
Monday: Closed
Tue–Fri: 10am–6pm
Sat: 10am–3pm